Hurda Alım ve Satım Hizmetleri


Hurda alım ve satım hizmetleri, farklı nitelikteki hurda kapsamındaki malzemelin belirli bir fiyattan alınması ve ihtiyacı olanlara satılması işlemini içermektedir. Hurdaların geri dönüşüme kazandırılması son dönemlerde çeşitli firmalar tarafından yapılan alım-satımlarla mümkün olmaktadır. Hurdaları depolarında toplayan ve geri kazanılması için uygun tesislere taşıyan firmalar, bunları farklı alımlarla sağlamaktadır.

Çeşitli binaların yıkımı, tadilatı, farklı işletmelerin materyal değişimi gibi işlemlerde ortaya çıkan tonlarca hurda niteliğindeki atık geri dönüştürülmek üzere, Bakanlıklar tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından alınmakta, taşınmakta ve gerekli işlemlerden geçirilmektedir.

Hurdaların doğaya salındığında yıllarca kaybolmadığı, yer altı sularından toprağın verimliliğine kadar, yetişen doğal bitki örtülerinden zirai ürünlere kadar zarar verdiği görülmektedir. Bu yüzden atık piller dahil olmak üzere hurda niteliğindeki tüm atıkların ve malzemelerin uygun koşullarda depolanarak geri dönüşüm tesislerine götürülmesi gerekir. Burada teknik olarak fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeniden hammaddeye dönüştürdüğü görülmektedir. Böylece ciddi oranda bir kazanç sağlanmakta, atıl durumdaki malzemeler yeniden imalat sürecine kazandırılmaktadır.

Özellikle ithal ürünlerin bu şekilde işleme tabi tutulması yeniden temin açısından da olumlu olmaktadır.

Hurda Alım ve Satım Fiyatları - Yaşar Hafriyat

Hurda Kapsamına Giren Malzemeler Nelerdir?

Hangi malzemelerin hurda kapsamına girdiği ile ilgili çeşitli yönetmelikler vardır. Demir başta olmak üzere lehim, nikel, bronz, çinko, çelik, teneke, kurşun, pirinç, alüminyum ve bakır hurda kapsamına girerek geri dönüştürülebilecek malzemeler kategorisinde sayılmaktadır. Yıkılacak binalardan veya tadilat görecek yapılardan çıkan bu tür materyaller, hurda alım satım hizmetleri veren firmalar tarafından toplanmaktadır. Daha sonra bir yerde depolanarak geri dönüştürülecekleri tesise yol alırlar. Bunların kimisi özel torbalarda depolanıp nakil edilirken kimisi ise sıkıştırılarak bekletilir.

Geri dönüşüm oldukça faydalı bir çalışma olup, atılması planlanan birçok maddenin yeniden imalat sürecine kazandırılmasını sağlar. Doğada her yıl binlerce ton hurda niteliğindeki malzeme çürümeye terk edilmektedir. Bu durum hem çevrenin dengesini bozmakta hem de yeniden imal sürecine girip katma değer yaratabilecek maddelerin yok olmasına neden olmaktadır. Bu maddeler doğada yüzlerce yıl içinde tamamen yok olabilmektedir. Bu yüzden geri dönüştürülebilecek malzemelerin kesinlikle ilgili firmalara teslim edilmesi ve kazandırılması önemlidir.

Hurda Alan ve Satan Firmalar - Yaşar Hafriyat

Hurda Alan ve Satan Firmalar

Hurda alan ve satan firmalar, devlete başvurarak bu sektörde çalışacaklarını beyan etmek durumundadır. Çeşitli belgeler sunularak yapılan başvurular, belirli bir değerlendirme sürecinden geçirilmekte ve başvurunun kabulünden sonra firmalara yasal çalışma izni verilmektedir.

Hurda alımı yapan firmaların sanayi tesislerinden veya yıkım kararı alınan binalardaki molozlar arasından hurdaları seçmekte, değer taşıyan maddeleri ayrıştırmakta ve nakletmektedir. Böylece seçilen hurdaların ilgili dönüşüm sürecine katılması sağlanmaktadır.

Hurda alım ve satım hizmetleri ilgili maddeleri depolayabilecek mekan ve nakil yapabilecek araçlara sahip olan firmalar, düzenli olarak toplama yapmakta ve gerektiği zaman ise ilgili yerlere satabilmektedir. Dönüşüm sürecine dahil olması gerekenler ise lisanslı tesislere sevk edilmektedir. Bakır içeren elektrik kabloları değerli maden olarak nitelendirilir ve hurda olarak satın alınarak değerlendirilir.

Yoğun şekilde kullanılan maddelerden biri olan alüminyum da özellikle yıkılacak binalardan oldukça yüksek miktarda edinilmektedir. Bu maddenin hurda olarak değerlendirilmesi birçok açıdan yararlı olmaktadır. Daha sonraki inşaatlarda geri dönüştürülen bu maddelerin kullanılması avantaj yaratacaktır. Hurda alım ve satım hizmetleri konusunda yetkili olan firmalar, bu konuda size yardımcı ve destek olacaktır.

Hurda Kapsamına Giren Malzemeler Nelerdir? - Yaşar Hafriyat

Hurda Alım ve Satım Fiyatları

Hurda alım satım fiyatları genellikle kilogram ve ton bazlı olarak tespit edilmektedir. Yüklü miktardaki hurdanın alımı konusunda yetkili firma ile irtibata geçerek fiyat konusunda anlaştıktan sonra teslimatı yapabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak belirli bir standart üzerinden değerlendirilmektedir ancak serbest piyasa olduğu için farklı fiyatlandırmalar da söz konusu olabilmektedir. Değerli hurdalarınızın gerçek değerinden alınmasını istiyorsanız, lisanlı firmamız ile iletişim kurabilirsiniz.

Tüm hurda kablo alım satımları, çelik alımları ve satımları, bakır ve alüminyum alım-satımları, krom, demir, sarı hurda alım satımları konusunda değerlendirmeyi uygun fiyatlar üzerinden yapan firmamız her konuda yardımcı olmaktadır. İnşaat alanlarından kalan atıkların hurda olarak değerlendirmesi yapılabilmektedir.

Yapım işlerinde en fazla kullanılan metallerden biri olan demirin geri dönüşümde kullanılması çok önemlidir. Gittikçe fiyatı artan değerli bir madde olarak dönüşümünün sağlanması konusunda firmaların iş birliği yapması gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Yaşar Hafriyat
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Atatürk Cd. No:8, Bağlar, 34209 Bağcılar/İstanbul
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.