Dolgu Sıkıştırma ve Tesviye


Dolgu sıkıştırma ve tesviye inşaat işlerinin en önemli aşamaları arasındadır. Büyük iş makineleri ve sıkıştırma/baskılama araçlarıyla yapılan bu işlemlerin, inşası yapılan binalar için hayati önem taşıdığı bilimsel olarak da nitelendirilmiştir.

Hafriyat aplikasyonu ile başlayarak çıkan molozların temizlenmesi ve taşınması, temel altı mıcır ve drenaj işlemi, tesviye yapılması, izolasyonun tamamlanması ve binanın üst kısımlarının inşasına kadar teknik olarak yürütülen çalışmaların profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmesi önem arz eder. Bu birbirine zincir gibi bağlı olan çalışmaların içinde dolgunun sıkıştırılması ve tesviye edilmesi önemli yer tutmaktadır.

Dolgu Sıkıştırma & Tesviye - Yaşar Hafriyat

İnşaat sektöründe çevreye çok fazla zarar verildiği durumlarda binalar çok sağlam olsa da farklı etkiler yüzünden zamanla hasra görebilmektedir. Binaların temelinin zayıf olması, gevşek zeminlerde kaymalara ve göçüklere neden olur. Bunun önlenmesi için daha proje aşamasında her türlü önlem için gerekli faaliyetlerin planlanması gerekir.

Farklı yükseklikteki ve eğimdeki arazinin üzerine inşa edilecek bina için yapılan arazi düzeltme çalışmalarında dolgulara yapılmakta, dolguların sıkılaştırılması ile tesviye ile de zemin inşaata hazırlanmaktadır. Özellikle dolgu sıkıştırma, zeminin sağlam olması ve depreme dayanıklı olması için son derece dikkatle yapılması gereken bir işlemdir.

Dolgu Sıkıştırma Nedir?

Çeşitli zeminlerin daha sağlam olması, eğimlerin giderilmesi, daha düz bir arazi istenmesi gibi durumlarda, yapılan mucur veya toprak gibi malzemeler kullanılarak boş alanların doldurulması işlemine dolgu adı verilmektedir. Bu doldurulan malzeme çukurlara veya temellere atıldığı gibi kalmamakta, üst yapının sert bir zemine oturması için bir işlem daha gerekmektedir. Yapılan bu işleme dolgu sıkıştırma adı verilir.

İnşaat sürecinde yapılan bir dizi çalışmadan biri olan dolgu sıkıştırma, zemine toprak ile birlikte belirli bir oranda kaya parçalarının da doldurulmasıyla elde edilir.

Dolgunun sağlam olması, gereken sertliğe kavuşması için belirli oranlarda farklı toprak ve taş çeşitleriyle yapılması gerekir. Sulanarak iyice oturması sağlanan zeminin daha sonra çeşitli iş makineleri ile sıkıştırılması ve kontrollerinin yapılması son derece önemlidir. Alanında uzman mühendislerin projeler ile yapılan tüm inşaat çalışmaları gibi dolgu sıkıştırma öncesi, anı ve sonrası da çeşitli incelemeler ile denetlenmelidir. Zemin istenen düzeye geldikten ve üzerine inşa edilebilir niteliğe kavuştuktan sonra diğer çalışmalara geçilebilmektedir.

Tesviye Nedir?

Tesviye inşaat sektöründe kullanılan ve düzeltme anlamı taşıyan bir çalışmaya verilen addır. Bir zeminin tamamen düz hale getirilmesi için yapılan bu uygulama, temel açarken, dolgu yapılırken veya beton dökülürken kullanılabilmektedir. Dolguların sıklaştırılmasından sonra tesviye işlemi gerektiği için, doldurulan boşlukların düz hale getirilmesi bu işlem ile mümkün olmaktadır. Çeşitli yapı yönetmeliklerinde de tesviye işleminin önemine rastlayabilirsiniz.

Zeminin bir bütün halinde düz bir hale getirilmesi tesviye işlemi ile gerçekleşmektedir. Bunu deneyimli ustaların yer aldığı ekipler çok kolay ve teknik olarak yapmaktadır. Sadece dolguların değil çeşitli farklı eğimlerdeki ve kotlardaki zeminlerin de düzlemeye ihtiyacı olabilir.

Kazma, kesme, sıyırma veya dolgu ile düz hale getirilmeye çalışılan zeminlerin tesviyesi müthiş önem taşımaktadır. çünkü gerek peyzaj çalışmalarında gerekse inşaat alanlarında, araçların rahat çalışması, personelin zorlanmaması ve nihayetinde binanın düz bir zemin üzerine inşa edilmesi tesviyeye bağlı olmaktadır.

Dolgu Sıkıştırma & Tesviye İstanbul Fiyat - Yaşar Hafriyat

Dolgu Sıkıştırma ve Tesviye Yapan Firmalar

Dolgu sıkıştırma ve tesviye yapan firmalar bu konuda gerekli yasal izinleri alan ve personelinin tamamı uzman olan firmalar olmaktadır. Gerekli araçlarla tüm işlemlerim yapılması, faaliyet alanlarının hazır hale getirilmesi profesyonel bir tesviye işi ile daha kolay olmaktadır.

Amatör bir çalışma yerine, daha sonra size problem yaratmayacak seviyede bir çalışma, uzun dönemli maliyetinizi de azaltacaktır. Parselizasyon yapılırken farklı kotlardaki arsaların aynı düzlem üzerinde bir hale getirilmesi ve bu şekilde inşa planı yapılması tesviyenin önemli olduğunu gösterir.

İnşaat sektörüne özgü bir terim olsa da bahçe ve tarla amacıyla kullanılan toprakların da zaman zaman tesviyeye ihtiyacı olur. Eğimli arazilere uyumlu olmayan tarım ürünlerinin ekilmesi planlandığı zaman arsanızı tesviye yapacak iş makinelerine ve firmaya ihtiyaç duyarsınız. Amacınız ve ihtiyacınız ne olursa olsun firmamız her zaman size destek olmaya devam edecektir.

Dolgu Sıkıştırma & Tesviye İşleri - Yaşar Hafriyat

Dolgu Sıkıştırma ve Tesviyenin Faydaları

Büyük binaların veya işletmelerin inşa alanında yer alan, hemzemin olmasını engelleyen çeşitli tepe, çukur veya farklı kotların dolgu sıkıştırma ve tesviye ile hazır hale getirilmesi, her iki işlemi yapabilen firmalara duyulan ihtiyacı artırmaktadır. İnşaat sektöründeki tüm paydaşlar yapılan dolguların sıkıştırma işleminin ve tesviyenin faydalarını bilmektedir. Bu yüzden gerek uzmanların gerekse diğer çalışanların yapılacak işlemler konusunda önceden bilgilendirilmesi önem arz eder.

Yapılacak tüm riskli çalışmalarda iş güvenliği ilkelerine göre hareket eden firmamız, bugüne dek gerçekleştirdiği dolgu sıkıştırma ve tesviye faaliyetleri ile hizmete devam etmektedir. Yapılarınızın daha sağlam zeminler üzerine inşa edilmesi ve ileride problem yaşamaması için firmamızın sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Geniş araç filosu ve deneyimli ekibi ile her zaman sektörün aranana markalarından biri olan firmamız, birçok projede yer alarak müşteri memnuniyeti oluşturmuştur.

Zemini üzerine yüksek binalar yapacak kadar elverişli hale getirmek, işletmelerin jeolojik güvenlik risklerini elemine etmek için dolgu sıkıştırma ve tesviye işleminden faydalanabilirsiniz. Profesyonel şekilde dolgu yaptırmak, hafriyat nakletmek, dolgu sıkıştırması işleminden yararlanmak ve tesviye işlemi ile düz zemine sahip olmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Yaşar Hafriyat
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Atatürk Cd. No:8, Bağlar, 34209 Bağcılar/İstanbul
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.