Hafriyat Altyapı Kazı (Kanal) Çalışmaları


Alt yapı çalışmaları şehirlerin görünmeyen yüzüdür. Binalardan çıkan atık suların, binalara giren su hatlarının, iletişim, elektrik ve doğalgaz gibi birçok ihtiyacın, modern şehirlerde alt yapılarda barındırıldığı görülmektedir. Binalar inşa edilirken, bulvarlar, caddeler veya sokaklarda şehir hayatının gereklerinden biri olan yer altı çalışmaları, yapısal olarak projelendirilen ve koordine edilen çalışmalar arasındadır. Bazı alt yapı çalışmaları yerel yönetimler tarafında üstlenilirken; bazıları ise özel firmalar tarafından yürütülür.

Alt yapılar belirli projeler yapılarak belirlenir ve çalışmalar proje uzmanları koordinesinde yürütülür. Alt yapılarda en fazla karşılaşılan problemleri tespit ederek çalışma esnasında dikkat edilecek unsurlar olarak hesaba almak gerekir. Bu çalışmalar yapılırken üst yapıya zarar vermeden devam edilmesi önemlidir.

Alt Yapı Çalışmaları Nelerdir?

En fazla dikkat çeken ve istenen alt yapı çalışmalar arasında başta kanalizasyonlar gelmektedir. Tüm bina türlerinden ve sanayi tesislerinden çıkan atık suların kanalizasyona bağlanarak kirliliği yer yüzünden uzak tuttuğu görülmektedir. Su boruları da yine aynı mantalite ile yer altından götürülmekte, istenen tüm yerleşim yerlerine ulaştırılmaktadır. Bu konuda en ciddi durum ise eskiden döşenen su borularında asbest kullanılmış olmasıdır. Buna dikkat ederek alt yapı çalışmalarının yürütülmesi sağlık açısından elzemdir.

Alt yapı çalışmalar arasında en fazla yer alan ikinci sektör ise elektrik alanıdır. Elektriklerin kısa bir süre önce yer üstündeki direklerden gittiği, daha sonra yeni ihaleler ile yer altına alınmaya başladığı görülmektedir. Yüksek gerilimler bazı dağlık yerleşim yerlerinde halen yer üstünden giderken, şehirlerde yerin altına alınmaya başlamıştır. Yer altındaki su problemini yerel yönetimler çözerken elektrik problemleri ise özel teşebbüsün sorumluluğu altındadır.

Yer altından giden hatların arasında doğalgazlar da bulunmaktadır. Farklı vilayetlerde farklı isim altında faaliyet gösteren doğalgaz şirketleri, hatları yer altından götürmek için alt yapı çalışmalarına ağırlık vermektedir. Bunu da dışarıdan hizmet alarak yürütebilmektedir. Kısa zaman öncesine kadar doğalgaz olmayan birçok şehrimiz, hızlı projelerle doğalgaz ile tanışmıştır.

Bir diğer çalışma ise telekomünikasyon alt yapısıdır. Tamamen özel şirketler aracılığı ile yürütülen bu hizmetlerin, yağışlardan ve diğer nedenlerden etkilenmemesi için yer altına alındığı görülmektedir. Eskiden daha çok elektrik kesintisi olurken, artık fazla olmaması, su kesintilerinin modern alt yapı çalışmaları sayesinde daha hızlı çözüm kavuşturulması, kanalizasyon problemlerinde modern yöntemler ve teknolojik araçlarla daha çabuk aksiyon alınması alt yapı çalışmalarına neden önem verilmesi gerektiğinin en önemli kanıtıdır.

Alt Yapı Çalışmaları Nelerdir? - Yaşar Hafriyat

Farklı Alt Yapı Projeleri

Günümüzde köprüler, metrolar ve diğer ulaşım araçları için de farklı alt yapı projeleri yürütülmektedir. Bu çalışmalarda kazıların yapıldığı, hafriyatların taşındığı, proje esaslarının gerçekleştirildiği görülmektedir. Tüm bu faaliyetlerin başarılı şekilde tamamlanması için deneyimli firmalardan hizmet alınması önemlidir. Deneyimli firmaların profesyonel kadroları tüm proje türlerine hakim olarak çalışmalara önderlik etmektedir.

Ülkemizde ve yurt dışında inşaat ve sanayi tesisleri alanlarında, devlet eliyle veya özel girişimlerle, son zamanlarda çok ciddi atılımların yapıldığı göz önüne alındığında, yapılacak her türlü üst yapının belirli bir alt yapıya sahip olması gerektiği görülmektedir. Bunun için de kapsamlı bir çalışma sunulması, hataya yer verilmemesi, yeniden yapım maliyetinden kaçınmak için, işin ehline teslim edilmesi zaruri olarak değerlendirilmektedir.

Farklı Alt Yapı Projeleri - Yaşar Hafriyat

Alt Yapı Çalışması Yapan Firmalar

Alt yapı çalışması yapan firmalar bu alanda yetkilendirilmiş ve lisans sahibi olan firmalardır. Kadrosunda yetenekli mühendislerin olduğu, iş makineleri anlamında eksiği bulunmayan, deneyimin önemli yer kaptığı firmalara her türlü alt yapı projenizi teslim edebilirsiniz. Şehirleşmenin zorunlu sonuçlarından biri olan alt yapı çalışmaları ile daha modern kentlere, daha temiz caddelere ve daha düzenli bulvarlara sahip oluyoruz.

Gözlem yapıldığında ülkemizde yıllarca yerel yönetimlerin yaptığı alt yapıları özel firmalar bozmuş, elektrik idaresinin tamamladığı hatların üzerine dökülen asfaltları doğalgaz firmaları yeniden kazmak zorunda kalmıştır. Buna benzer birçok hadise cereyan ettiği için, belirli bir planlama yapılarak devam edilmeye karar verilmişse de halen çok işlek caddelerde zaman zaman alt yapı çalışmaları yapılmak zorunda kalabilmektedir.

Profesyonel bir şekilde yapılması gereken kazılar, hafriyat taşıması, gerektiği yerde yapıların yıkılması, hurdaların sökülmesi, asbest konusunda hassas davranılması ve neticede alt yapı çalışmalarının tamamlanması, firmamızın tecrübeli ekipleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Alt Yapı Çalışması Yapan Firmalar - Yaşar Hafriyat

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Yaşar Hafriyat
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Atatürk Cd. No:8, Bağlar, 34209 Bağcılar/İstanbul
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.