Bina Yıkımı


Bina Yıkımı, her türlü binanın veya yapının işlerliğini kaybetmesi veya deprem yönetmeliklerindeki kıstasları karşılamaması sonucu yapılan, güvenliğin son derece önemli olduğu profesyonel işlerden birisidir. Binaların yıkılması anında gerekli önlemlerin alınması ve işe o şekilde başlanması gerekir. Çalışacak iş makinelerinin alan içinde hareket ederken hem makinenin hem de operatörün kendisini koruması, çevre güvenliği açısından önem arz eder.

Gelişmiş iş makineleri aracılığı ile yapılan yıkımlar, teknik prosedüre uyumlu şekilde ilerler. Etrafa zarar vermemesi açısından gerekli sulama işlemleri sürekli yapılır ve mümkün olan en az seviyede toz ile işlem tamamlanır. Bina yıkımının teknik detayları bilinmediği takdirde birçok iş kazası yaşanabileceği gibi, işin sürekliliği de aksar. Önemli olan can sağlığını korumaktır. İşin devam etmesi ise ikinci öncelik olarak tanımlanır.

Ortaya çıkan enkazın üzerinde çalışma yapan iş makinelerinin, profesyonel operatörler tarafından kullanılması esastır. İş makinelerinin gerekli bakımlarının yapılması, iş sahasında problem yaşanmamasını sağlar. Bina yıkım yönünün iyi belirlenmesi, etrafında boşluk varsa o yöne yönlendirilmesi, boşluk yoksa aşağı çökecek şekilde yıkım müdahalelerinin yapılması hayati önem taşır. Şehirleşmenin giderek arttığı kentlerde, daralan imar alanları, deprem yönetmelikleri ve diğer sebepler nedeniyle birçok binanın, etrafında sağlam binalar varken iş makineleri ile yıkım kararı alındığı görülmektedir. Bu yüzden bu işlemlerin kesinlikle deneyimli personel ile yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bina Yıkımı Nedir?

Bina Yıkımı, binaların usulüne uygun şekilde, çevreye ve insanlara zarar vermeden, teknik kurallara riayet edilerek yıkılması işlemidir. Ülkemizde birçok firma bu işleri yürütmektedir. İlgili Bakanlık tarafından kendisine yıkım ruhsatı verilen firmalar tarafından yapılması zorunludur. Yetkili firmaların personeli birçok eğitimden geçerek yıkım işlerinin kazasız tamamlanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden tüm yıkım işlerinizin ruhsata sahip firmalara verilmesine özen gösteriniz. Alanında uzmanlaşmış kadrosuyla firmamız her türlü yıkım işinizi üstlenmektedir.

Gerekli onaylar ve izinler alındıktan sonra yapılan yıkımlarda çevrede yaşayanlar bilgilendirilir. Olası riskler anlatılır ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra yıkıma başlanır. Yetkisiz hiç kimsenin alana yaklaşılmasına izin verilmemelidir. Alanında eğitimli personel ve uzman mühendisler tarafından yürütülen süreç binanın zayıflatılması, kolonların uygun yerlerden kırılması ve binanın çevreye zarar vermeden olduğu yerde yıkılması aşamalarından oluşur.

Bina Yıkımı Nedir? - Yaşar Hafriyat

Bina Yıkım İşleri

Yıkım işleri ilgili genel müdürlükler tarafından alınan izinlerden sonra başlar. İş makinesi operatörünü yönlendirmek üzere alanda eğitimli yönlendiriciler bulunur. Çok katlı binaların yıkılmasında alınması gereken iş güvenliği tedbirlerinin daha farklı olduğu görülür. bina yıkılmasında ortaya çıkması muhtemel asbest maruziyeti konusunda da yetkili personel ve çevredekiler uyarılır. Gerekli izinler alındıktan sonra bina yıkım işine başlanarak önerilen sürede tamamlanmaya çalışılır.

Güvenilir bina yıkım işlemi için baştan sonra kadar teknik kurallar çerçevesinde hareket edilmelidir. İşten önce tüm risk değerlendirmelerinin yapılması önemlidir. Kaliteli bir işçilik için deneyimli kadroların olduğu firmalarla iletişime geçmelisiniz.

Bina Yıkımı İşleri Yaşar Hafriyat - Yaşar Hafriyat

Bina Yıkım

Bina yıkımında birçok teknik kullanılmaktadır. Gerekli önlemlerin alınması öncelikli olmak koşuluyla kullanılacak yöntemin hangisi olacağına uzman mühendisler karar vermektedir. Küçük binaların yıkımı için mini makineli yıkımlar, yakın mesafeden güvenli şekilde yapılır. Daha yüksek binalarda, iş makinesini ve operatörünü tehlikeye atmamak ve katların aşamalı olarak yıkılmasını sağlamak için uzun mesafeli yıkım tercih edilir.

Çok daha hassas alanlarda ise binanın manuel olarak yukarıdan başlamak kaydı ile yıkımı da gerçekleştirilebilir. Belirli bir planlama dahilinde yapılması gereken tüm çalışmalar uzman bir ekip tarafından takip ve kontrol edilmelidir. Yıkım mühendisliği kapsamında planlama çalışması ile yıkımların zararsız şekilde tamamlanmasına çalışılır.

Bina Yıkımı Yaşar Hafriyat - Yaşar Hafriyat

Bina Yıkım Firmaları

Bina yıkım firmaları, binaların profesyonel şekilde yıkılması ve enkazın kaldırılması için çalışma yapan, devlet tarafından yetkilendirilmiş firmalardır. Gerekli prosedürlerin tamamlanması ile çalışma yıkım ruhsatını alabilmeye hak kazanan yıkım firmalarının, düzenli olarak lisans denetlemelerinin yapıldığını belirtmek isteriz.

65 metre yüksekliğe kadar yapılabilen yıkımların özel iş makineleri aracılığıyla güvenli şekilde bitirilmesi, çalışan personelin sağlığı ve çevrenin korunması açısından önemlidir. Makaslı yıkım tekniği ile yüksek katlı binaların kademe kademe kesilerek yapılan uygulama, ciddi bir teknik bilgi isteyen uygulamalar arasındadır. Belirli bir kata kadar kesilerek yapılan yıkımdan sonra binanın geri kalanı uygun bir yüksekliğe indikten sonra tamamen yıkılır.

Bina Yıkım Firmaları - Yaşar Hafriyat

Bina Yıkım Fiyatları

Ülkemizde yıkım fiyatlarının bina yıkım maliyetleri başlığı altında belirlendiği görülmektedir. Kentsel dönüşüm başta olmak üzere çeşitli etkenlerle yıkım kararı verilen veya alınan binaların belirli maliyetler ile yıkılması söz konusudur. Burada ana etken binanın boyutu olmaktadır.

Diğer yandan bina içinden çıkması muhtemel hurdaların miktarı da daha önceki keşif sırasında belirlenir ve demirden diğer materyallere kadar miktarın çok olması, yıkım maliyetlerini düşürür. Çünkü yıkım firmaları çıkan hurdaları kullanacağı için yıkım maliyetini de düşük vermektedir. Geri dönüştürülme özelliği olan malzemenin çok olması hem yıkılacak binanın yetkililerini veya sahiplerini hem de yıkım firmasını rahatlatmaktadır.

Bina Yıkım Fiyatları - Yaşar Hafriyat

Bina Yıkım Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Bina yıkım fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır. Bunlardan birincisi hiç şüphesiz çıkacak hurda miktarıdır. İş makinelerinin ve gerekli ekipmanların, çalışanların iş saatleri dışında bulunacağı şantiyenin kurulumu da etki etmektedir. Yıkım alanının hazırlanması sırasında yapılan çalışmaların maliyeti de eklenmektedir.

Firmaların uygulayacağı profesyonel işçilik kapsamdadır. Ekipmanların hazırlanması, kullanılacak makineler, nakliye masrafları, tasfiye maliyetleri, geri dönüşüm ve ayrıştırma miktarı, yasal izinlerin alınması sırasında yapılan masraflar bina yıkım fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardır. Elbette bu fiyatlandırma için keşif sırasında yapılacak değerlendirme çok önemlidir.

İşi yüklenecek firma yetkilileri ve uzmanları tarafından müşteri tüm detaylar konusunda bilgilendirilmektedir. Sektöründe en deneyimli firmalardan biri olarak, yapacağımız ücretsiz keşif ile maliyet hesaplaması yaparak, müşterilerimizi bilgilendiriyoruz ve ortak bir maliyet tablosu oluşturuyoruz.

Bina Yıkımı İstanbul - Yaşar Hafriyat

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Yaşar Hafriyat
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Atatürk Cd. No:8, Bağlar, 34209 Bağcılar/İstanbul
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.