Asbest Söküm


Asbest söküm bu alanda yapılan sağlık riski en yüksek işlemlerden birisidir. Bu yüzden tamamen profesyonel olarak yetiştirilmiş ve belirli bir eğitimden geçerek sertifika almış uzmanlar ve kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun nedeni herhangi bir asbest maruziyetinde ciddi sağlık problemlerinin yaşanabilmesidir. Bunu önlemek için yetkili firmalar ile iletişime geçmeniz ve hizmet talep etmeniz muazzam derecede önemlidir.

Asbest söküm binalarda, kanalizasyonlarda, yer altı kanallarında, tünellerde ve benzeri birçok yapıda yapılan işlemlerden biridir. Özellikle binaların yapımında yıllar önce kullanılmış asbest maddesi açığa çıkar ve tozunun solunması insanlara ciddi oranda zarar verir. Bunu önlemek için yıkım kararı alınan binada deneyimli bir asbest uzmanının gerekli ölçümleri yaparak, söküm işlemi konusunda teknik bir rapor düzenlemesi gerekir. Asbest miktarı belirli seviyenin üzerinde çıkan binalarda, gerekli tedbirler alınarak ve çok dikkatli bir şekilde çalışılarak asbestin söküm işlemi yapılmalıdır.

Bu işlem bitmeden önce binanın genel yıkımı yapılmamalıdır çünkü çalışan iş makineleri asbest içeren malzemelere ister istemez zarar verecek, bu malzemeleri parçalayacak veya kesecektir. Asbest içeren malzemelerin bu şekilde kontrolsüz olarak hasar alması, ortaya zehirli olan tozun çıkmasına neden olacaktır. Bu toz bina yıkımında ortaya çıkan toz zannedilerek teneffüs edilirse, tedavisi zor akciğer rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu yüzden kesin şekilde belirtmek isteriz ki, asbest sökümü bu alanda deneyimi olan personeli istihdam eden yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır.

Asbest Sökümü Ne Kadar? - Yaşar Hafriyat

Asbest Söküm Uzmanı

Yukarıda bahsettiğimiz tehlikeli işlemi risk olmaktan çıkarıp, işin kazasız şekilde yapılmasını sağlayan kişi asbest söküm uzmanıdır. Alanda yeterli eğitimi alan iş güvenliği uzmanlarının bir kısmı bu belgeye sahiptir. Temel uzmanlık eğitimini almış kişilerin asbest söküm uzmanlığı eğitimi alarak, bu belgeye sahip olması, söküm işlemlerinin dikkatli şekilde yapılması için çok önemlidir. Zaten asbest sökümünden önce alınması gereken izinlerde uzmanların sahip olduğu sertifikalar da sunulmaktadır. Aksi takdirde uzmanın koordine etmediği bir söküm işlemi gerçekleştirilemez.

Asbest söküm uzmanı, işin teknik ve bilimsel kurallara göre yapılmasını sağladığı gibi, bu işte çalışacak olan personelin sağlığını da korumaktadır. Özel kişisel koruyucu donanımlar ile çalışması gereken personelin, giyecekleri kıyafetlerden kullanacakları ekipmanlara kadar her şeyin çalışma sahasında çıkarılmamasına özen gösterilir. Çalışanların kıyafetleri üzerine asbest tozu yapışabilmekte, bu da dışarı çıkarılması durumunda insanlara solunum yoluyla zor durumlar yaşatabilmektedir.

Bu uzmanlığı almak için belirli bir eğitimden geçilmesi ve yapılan sınavdan başarılı sonuç alınması gerekir. Her yıl belirli dönemlerde yapılan uzmanlık sınavı ÖSYM tarafından yürütülmektedir. Şartları taşıyan herkesin belirli bir saat eğitimden sonra sınava girebildiği görülmektedir. Başarılı olan kişiler sertifikalarını alarak asbest söküm uzmanı unvanını kazanmaktadır.

Asbest Söküm Uzmanı - Yaşar Hafriyat

Asbest Sökümü Yapan Firmalar

Asbest sökümü yapan firmalar, Bakanlık tarafından akredite edilmiş ve uygunluk ölçütlerinin hepsini karşılamış firmalardır. Alanında belirli sayıda ve nitelikte uzman istihdam eden bu firmalar, ciddi bir sorumluluğu altına girmekte ve riskli işlerin üstesinden gelmektedir. Bina yıkımında veya alta yapı sistemlerinin değişiminde asbest sökümünün ardından yapılacak tüm işlemleri kolaylaştırdığı görülmektedir. Asbest sökümü son derece profesyonel yaklaşılması gereken ve ölçümden nakil evresine kadar dikkatli olunmasını gerektiren işler arasında yer almaktadır.

Asbest maddesi doğada kendi halinde bulunmasının yanı sıra birçok yapı işinde de yalıtım malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Birçok faydası bulunan ve birçok sektörde zararları elemine edilerek kullanılan asbestin, zaman içinde raf ömrünü yitirmesi, kullanıldığı üniteler içinde açığa çıktığında zehirleyici etkisinin bulunması, sökümünün neden uzmanlık gerektirdiğinin en büyük kanıtıdır. Bu nedenle yakım yapılacak binanın içinde asbest kullanıldığının tespiti halinde, kesinlikle profesyonel firmalar ile iletişime geçmeli ve olası risk senaryolarını gözden geçirerek gereken işlemleri yaptırmalısınız.

Asbest Sökümü Yapan Firmalar - Yaşar Hafriyat

Asbest Sökümünde Dikkat Edilecek Kurallar

Risk içeren bir işlem olması sebebiyle asbest sökümünde dikkat edilecek birçok kural bulunmaktadır. Bu kurallar asbest sökümünden önce alınması gereken tedbirlerden başlayarak, sökülmesi, paketlenmesi, taşınması ve bertaraf edilmesi süreçlerini de kapsar. Söküm işlemi kadar öncesinde gerekli uyarıların yapılması, çalışanların eğitime tabi tutulması, ikaz levhalarının asılması, çalışma alanının çevrelenmesi gerekir.

Söküm yapılırken çalışanların vücutlarını tamamen koruyacak donanımları giymesi, kullandıkları malzemeler konusunda bilgili olmaları, söküm sırasında asbest solunmasını önleyecek maske takmaları, can sağlığı için çok önemlidir. Çalışma alanına yetki verilmiş ve lisanslı personelin alınması, bunlar dışındakilerin ise kesinlikle yaklaşmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Asbest sökümü uzman eşliğinde başlatılmalı, tüm süreçler uzmanın koordinesinde yürütülmeli ve sökümden sonraki süreçte de uzman görüşleri dikkate alınmalıdır.

Asbest Sökümünde Dikkat Edilecek Kurallar - Yaşar Hafriyat

Asbest Söküm Fiyatları

Asbest söküm fiyatları çalışma yapılacak alanın büyüklüğü, çıkarılacak malzemenin ve asbestin miktarı tarafından belirlenen bir unsurdur. Yetkili firmaları fiyatlandırma politikası hakkında müşterileri tüm ayrıntıları ile bilgilendirmektedir. İş alanı için yapılacak ücretsiz keşif ile ortalama bir tablo ortaya konulmaktadır.

Deneyimli firmaların asbest sökümü konusunda daha sağlıklı kararlar aldıkları, bünyelerindeki uzmanlar ile daha güvenilir bir çalışma ortamı oluşturarak personeli de korudukları görülmektedir. İşin riskli yanını bertaraf etmek için iş güvenliği uzmanı ile birlikte hareket planı çıkaran yetkili firmalar, risk değerlendirmesini yaparak tüm tehlikeleri ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atmaktadır. Sökümde riayet edilmesi gereken tüm kaideler konusunda asbest söküm uzmanı ve ilgili diğer uzmanların görüşleri son derece önemli olmaktadır.

Asbest Söküm Fiyatları - Yaşar Hafriyat

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Yaşar Hafriyat
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Atatürk Cd. No:8, Bağlar, 34209 Bağcılar/İstanbul
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.