Hurda (Demir) Söküm


Hafriyat (Demir) Söküm işleri, kentsel dönüşüm ve bilimsel olarak yıkım kararı alınan tüm binaların malzemelerinin sökülmesi işlemini kapsamaktadır. Binaların iç kısmında döşeli olan kapılar, pencereler, içeriğinde demir olan tüm birimler sökülerek teslim alınmaktadır. Sökülen tüm malzemelerin mümkün olan en az hasarla çıkarılması ve değerinden bir şey kaybetmemesi için uzman ekibimiz iş başında olmaktadır. Profesyonel bir yaklaşımla, işinin ehli kadromuz çıkarılacak tüm malzemelerin sayımını yaparak dikkatli bir şekilde sökmektedir.

Uygun ekipmanlar ve makineler kullanılarak hassas şekilde sökümü yapılan malzemeler, yine aynı titizlikle binadan çıkarılmakta ve nakil araçlarına yerleştirilmektedir. Binanızın yıkımından önce çıkarılması gereken tüm üniteleri sağlam şekilde binadan sökülmesi zahmetli olduğu kadar dikkat isteyen de bir iştir.

Binaları inşa aşamasında temelden çatıya kadar birçok farklı malzeme kullanılabilmektedir. Ancak dayanıklı olması nedeniyle en fazla kullanılan malzemeler olan demir ve çelik, farklı bir yoğunluğa sahiptir. Binalarda miktar olarak daha fazla bulunan demirin söküm işleri firmamız tarafından gerekli tüm iş ekipmanları kullanılarak yapılmaktadır.

Hurda Söküm Nedir? - Yaşar Hafriyat

Söküm Nedir?

Söküm, binanın yıkımından önce maddi değeri bulunan tüm materyallerin, binanın ana yapısından ayrıştırılması işlemine verilen addır. Bu kapsama giren ve betondan farklı olarak bina içinde ve dışında bulunabilen temel birimler, asansör, yangın merdiveni, çelik kapılar, PVC pencereler, kalorifer petekleri, açık hatta bulunan demirler, cam balkonlar, cam pencereler, merdiven sahanlığında bulunan korkuluklar, balkonlarda bulunan korkuluklar, kapı ve pencere kasaları, demir şebekeler gibi sıralanabilir.

Elbette binaların kullanım amacına göre farklı demir birimler de bulunabilir. Keşif sırasında temel olarak hangi malzemelerin çıkarılacağına karar verilmektedir. Maddi değeri karşılığında müşterilerimize ödemeleri yapılmakta, çıkarılan parçaların ikinci el veya hurda niteliğinde olanlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Söküm firmaları genel olarak çıkarılacak malzemeler için harcanan işçilik bedelini kendileri karşılamaktadır. Malzemelerin maddi ederi piyasa koşullarına göre belirlenmekte ve iş başlamadan önce kesinleştirilmektedir. Bu yüzden deneyimli ekiplerimizin çıkaracağı malzeme listesine göre müşterilerimizin de görüşleri alınarak belirli bir ücret politikası belirlenmektedir.

Hurda Demir Söküm - Yaşar Hafriyat

Demir Söküm

Demir söküm, yıkılacak binaların tüm demir aksanlarının kesilerek veya kırılarak çıkarılması esasına dayanan işlemin adıdır. Binaların daha sağlıklı olması ve dayanıklılık süresinin uzaması için kullanılan demirlerin, binanın yıkım kararından sonra çıkarılması önemlidir çünkü hem geri dönüşüme gönderilerek tekrar kazandırılır hem de belirli bir maddi değeri vardır. Demir sökümden kasıt bina yapılırken betonun içine konulan demirler değildir. Betonla birlikte kolonlarda ve aralarda kullanılan demirler yıkım esnasında ayrıştırılır.

Söküm işleminde binayı yıkmadan çıkarılabilecek tüm demir aksamlar söz konusu olmaktadır. Firmamızın ücretsiz keşif yaparak binadaki sökülmesi istenilen tüm parçaların ve materyallerin sayısını ve miktarını hesaplayarak, ederini müşterilerimize bildirmektedir.

Bina Söküm İşlerinde Dikkat Edilecek Hususlar - Yaşar Hafriyat

Bina Söküm İşlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Bina söküm işlemi her ne kadar bina yıkımı kadar tehlikeli olmasa da belirli bir teknik gerektiren ve iş güvenliği ilkelerine riayet isteyen bir çalışmadır. Çünkü söküm sırasında kullanılan kesici ekipmanların, gerekli önlemler alınmadan kullanılması çeşitli iş kazalarına ve yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden bina sökümünde dikkat edilmesi gereken ilk husus iş güvenliği kurallarıdır. İş güvenliği kuralları çalışanların sağlığını korumak adına önemli olduğu kadar, hem işin devamını sağlamak hem de ekipmanların zarar görmesini önlemek adına, kesinlikle dikkat edilmesi gereken etkenlerin başında gelir.

Firmamız tüm söküm işlemlerinde gerekli iş güvenliği tedbirlerini İSG uzmanı koordinesinde almaktadır. Binanızın söküm işlemini kesinlikle yetkili firmalara yaptırmanız çok önem arz eder. Söküm belgesi olan firmalar işi profesyonel bir şekilde yapmak için lisans alan firmalardır. Bu yüzden işi teslim edeceğini firmaya kesinlikle belge sorunuz.

Söküm alanında gerekli işlerin yapılacağı konusunda hem yerel yönetimler hem de ilgili İl Müdürlüğü bilgilendirilmelidir. Gerekli izinler alınmadıkça ve gerekli önlemlere dikkat edilmedikçe söküm işlemine başlanmamalıdır. Bu yüzden gerekli risk değerlendirmesi yapılarak, olası tüm tehlikeler hakkında ilgili tedbirler iş başlamadan önce alınmalıdır.

Söküm alanına yetkisiz personelin girilmesine de kesinlikle müsaade edilmemelidir. Söküm yapılacak bina yoğun trafik içeren bir bölgede ise gerekli uyarı levhaları ve bilgilendirme tabelaları asılmalı, insanlar olası risklere karşı uyarılmalıdır.

Demir, Hurda Söküm Fiyatları - Yaşar Hafriyat

Demir, Hurda Söküm Fiyatları

Söküm fiyatları konusunda yetkili firma ücretsiz keşif yapmadan kesin veya standart bir değerlendirme yapmak çok zordur. Zira binanın kaç katlı olduğu, içinde ne kadar miktarda malzeme olduğu, sökülecek birimlerin sayısı gibi niceliksel veriler, fiyat belirlenmesinde etken olmaktadır. Belirli bir planlama dahilinde yapılması gereken söküm işleri, eğitimli personel aracılığı ile yapılmalıdır.

Söküm fiyatları çıkarılacak malzemenin yıpranmışlığına göre de değerlendirilmektedir. Zira çok eski binalar herhangi bir tadilattan veya bakımdan geçmemişse, bu durum fiyatları da etkiler. Daha yeni binaların malzemeleri de genelde daha yeni olmaktadır. Yıkım kararı alınan binalar genelde kentsel dönüşüme tabi olduğu için yapım yılı eski olmaktadır. Bu tür binalarda söküm için çalışırken de, fiyatlama yaparken de dikkatli olmakta fayda vardır.

Sadece binanın iç kısmındaki birimler değil, çatı malzemeleri, yangın merdivenleri, dış şebekeler de sökümü yapılan nesneler arasındadır. Özellikle çatısı olan binalarda söküm işlemlerinin tehlikeli olduğu ve dikkat etmek gerektiği, tüm iş güvenliği uzmanları tarafından belirtilmektedir.

Çatı sökümü fiyatı da binanın boyutu ve kullanılan malzemenin türüyle yıpranmışlığına göre değişmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Yaşar Hafriyat
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Atatürk Cd. No:8, Bağlar, 34209 Bağcılar/İstanbul
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.